Resultat på klubben

2020602

Lydnad Klass 3

  1. Jenniefer Eriksson, Canovills Rocka, Karlskrona BK, 274,5p 1:a pris
  2. Helle Jansson, Skogsvallarens Cate, Oskarshamns BK, 249,5p 2:a pris
  3. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle of Izar, Mönsterås BHK, 227p 2:a pris

Klass 2 

  1. Frida Pettersson, Wildbird Lilla Lots, Rödeby BHK, 250,5p 2:a pris
  2. Marie Olofsson, Black´n Easys Kepi, Ronneby BK, 244,5p 2:a pris
  3. Jenniefer Eriksson, Canovills Wega, Karlskrona BK, 232p 2:a pris

Klass 1

  1. Ylva Hävermark, Türingen´s Lyra, Mönsterås BHK, 291,5p 1:a pris
  2. Tina Hansson, Moonhaven Wredulia Easterwitch, Saxnäs BHK, 205p 3:e pris
  3. Carina Forslind, Rave on Irresistable Idele Fauve Hp, Oskarshamns BK, 191p 0:pris

Startklass

  1. Martina Fransson, Skogsdimmans Miraculous Ladybug, Mönsterås BHK, 180,5p 1:a pris
  2. Sofie Ekberg, Blackneck´s D´Jaffa, Nybro BK, 149p 2:a pris
  3. Anna Dahl, Havslätts Vidsynte Valentin, Mönsterås BHK, 135p, 3:e pris

20240601

Nosework TSM 1

  1. Christina Brangelid, Kasper, 100p 0fel Diplom
  2. Britt Svensson, Andvingens, Härliga Hedda, 100p 0fel Diplom
  3. Evelina Karlsson, West Coast Tollers Tully, 100p 0fel Diplom

20240525

Agility Hoppklass 1 A, B, C
För resultat se https://agilitydata.se/resultat/spel-resultat/

Dagens alla fantastiska funktionärer!


20240505

Spår Lägre klass

  1. Berth Ljunggren, Eldflammans Rio, Nybro BK, 528,25p Uppflyttad
  2. Ylva Hävermark, Türingen´s Lyra, Mönsterås BHK, 521p Uppflyttad
  3. Ann-Charlotte Andersson, Superioue´s Electra, Kalmar BK, 430p Uppflyttad

Spår Högre klass

  1. Roland Sjösten, Ito, Ronneby BK, 544,75p Uppflyttad
  2. Agneta Ring, Aatlankartan Aina Valmis, Kalmar BK, 500,25p Uppflyttad
  3. Ulrica Fredriksson, Sweet Licorice Alya, Mönsterås BHK, 476,75p Godkänd

20240414

Spår Elitklass

  1. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle of Izar, Mönsterås BHK, 581,5p CERT
  2. Monica Jönsson, Nerunder Ice Boy, Ronneby BK, certpoäng
  3. Britt Jacobsson, Tonedos Famous Ouzo, Karlskrona BK, godkänd

20231112

Spår Appellklass

  1. Lisa Carlsson, Sunstralia Who Is At Wineglass Bay, Hundungdom, 113,2p
  2. Lena Hemmingsson, Aberlours Speed of Light, Mönsterås BHK, 83,5p
  3. Elinor Skällberg, Mannos Fixi, 79p

20231008

Lydnad Klass 3

  1. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle of Izar, Mönsterås BHK, 258p, 1:a pris
  2. Alexandra Eriksson, Eventide´s Jewel of Eden, Ölands BHK, 235,5p, 2:a pris
  3. Helle Jansson, Skogsvallarens Cate, Oskarshamns BK, 228,5p, 2:apris

Klass 2

  1. Linda Kjellin, Searover My Swift, Ölands BHK, 227p, 2:a pris
  2. Karin Johansson, Crossdrivers Jo, Växjö BK, 217p, 3:e pris
  3. Jannika Fransson, Tonedo´s Famous O´malley, Kalmar BK, 202,5p, 3:e pris

Klass 1

  1. Anette Johansson, Tollartrollets Hallon, Njudungs BK, 258p, 1:a pris
  2. Lisa Knutsson, Aqua Seer´s Fusion Power, Hultsfreds BHK, 220p, 3:a pris
  3. Anne-Lie Lovrén, Merrymac You Are The One, Kalmar BK, 207,5p, 3:e pris

Startklass

  1. Jenny Holberg, Tasshof´s Hot Chili Pepper, Kalmar BK, 175,5p, 1:a pris
  2. Ylva Hävermark, Türingen´s Lyra, Mönsterås BHK, 170,5p, 1:a pris
  3. Anne-Lie Lovrén, Merrymac Frosty Morning, Kalmar BK, 153,5p, 2:a pris

20230910

Spår Appellklass

  1. Roland Sjösten, Ito, Ronneby Brukshundklubb, 230p, Uppflyttad
  2. Rebecca Lönn, Dirthy South´s Hurricane Harry, Kalmar BK, 228,p, Uppflyttad
  3. Pål Backholm, Fiona, Kalmar BK, 207,p Uppflyttad

20230812-20230813
Rallylydnad

Nybörjarklass A

  1. Felicia Eriksson, Whoelse´s Gary Cooper, Kalmar BK, 99p Kvalificerande
    1. Ann-Charlotte Berg, Run Right Mio, Oskarshamns BK, 99p Kvalificerande
    3. Emma Sjögren, Andrummets Härliga Harr, Saxnäs BHK, 92p, Kvalificerande

Nybörjarklass B

  1. Emilia Bröms Axelsson, Wellgoer Above The Clouds, Kalmar BK, 98p, Kvalificerande
  2. Felicia Eriksson, Whoelse´s Gary Cooper, Kalmar BK, 96p Kvalificerande
  3. Emma Sjögren, Andrummets Härliga Harr, Saxnäs BHK, 88p, Kvalificerande

Mästarklass A

  1. Lisa Grönstedt, Ever on Tam, Sölvesborg BHK, 100p MAX
    1. Rebecca Lönn, Dirty South´s Hurricane Harry, Kalmar BK, 100p MAX
    1. Lena Mellborg Håkansson, Blågul´s Minttu, Torsås BK, 100p MAX

Mästarklass B

  1. Lisa Grönstedt, Ever on Tam, Sölvesborg BHK, 100p MAX
  2. Lena Mellborg Håkansson, Blågul´s Minttu, Torsås BK, 98p Kvalificerande
    2 Lena Mellborg Håkansson, Blågul´s Racing Bear, Torsås BK, 98p Kvalificerande

Fortsättningsklass A

  1. Jessica Holmström, Tjustpärlan´s Seven Stars To Follow, Åtvidabergs Hundklubb, 92p Kvalificerande
  2. Ann Svensson, Fia-Friends Vilja-Visa, Oskarshamns BK, 91p Kvalificerande
  3. Caroline Nelson, Foxstar´s Happy Shine, Torsås BK, 81p Kvalificerande

Fortsättningsklass B

  1. Signe Nylander, Be´s Aussie Bombus Bohemicus, Kalmar BK, 95p Kvalificerande
  2. Ulla Wretman, Tildebo Prinsessan På Ärten, Högsby BK, 89p Kvalificeande
  3. Jessica Holmström, Tjustpärlan´s Seven Stars To Follow, Åtvidabergs Hundklubb, 82p Kvalificerande

Avanceradklass A

  1. Sandra Pettersson, Tillyhills Noll Koll, Torsås BK, 98p Kvalificerande
  2. Carina Jansson Malm, Kassie, Saxnäs BHK, 96p Kvalificderande
  3. Alma Sandvall, Klezas Tough Love, Kalmar BK, 93p Kvalificerande

Avanceradklass B

  1. Jessica Holmström, Tjustpärlans Beauty In Skylight, Åtvidabergs Hundklubb, 97p Kvalificerande
    1. Martina Fransson, Skogsdimmans Little Ferret, Mönsterås BHK, 97p Kvalificerande
    3. Sandra Pettersson, Tillyhills Noll Koll, Torsås BK, 94p Kvalificerande

20230715
Lydnad

Startklass förmiddag

  1. Mats Gunnarsson, Digby Tollers Jack Pyke, Mönsterås BHK, 187p, 1:a pris
  2. Danitsia Kuijper, Minnows Abby, Kalmar BK, 186p, 1:a pris
  3. Magnus Johansson, Keep It Up Vegas, Kalmar BK, 175p, 1:a pris

Startklass eftermiddag

  1. Magnus Karlsson, Keep It Up Vegas, Kalmar BK, 187p, 1:a pris
  2. Mats Gunnarsson, Digby Tollers Jack Pyke, Mönsterås BHK, 182,5p, 1:a pris
  3. Eva Hansson, Tapto’s Sweet and Spicy, Mönsterås BHK, 180p, 1:a pris

20230604
Lydnad

Startklass

  1. Anna Kling, Malte, Oskarshamns BK, 158,5p 2:a pris
  2. Susanne Gustavsson, Wow Lixom Ingen Rök Utan Eld, Nybro BK 141,5p, 2:a pris
  3. Lena Jansson, Iaxedex Ginza, Västeviks BK, 140p 2:a pris

Klass 1

  1. Jenniefer Eriksson, Canovills Wega, Karlskrona BK, 271,5p 1:a pris
  2. Zandra Condradsson, Demonen’s X-it, Saxnäs BHK, 259p 1:a pris
  3. Charlotte Vigren, Seasymphony Roses Forever, Oskarshamns BK, 246,5p 2:a pris

Klass 2

  1. Martina Fransson, Skogsdimmans Little Ferret, Mönsterås BHK, 266p, 1:a pris
  2. Anna Fröborg, Skogsvallarens Coy, Karlskrona BK, 239,5p 2:a pris
  3. Linda Kjellin, Searover My Swift, Ölands BHK, 150,5p 0:pris

Klass 3

  1. Jenniefer Eriksson, Canovills Rocka, Karlskrona BK, 274p 1:a pris
  2. Alexandra Eriksson, Eventide´s Jewel of Eden, Ölands BHK, 270p 1:a pris
  3. Helle Jansson, Skogvallarens Cate, Oskarshamns BK, 253p 2:a pris  

20230507

Spår Lägreklass

  1. Ulrika Adolfsson, Tapto´s Sweet And Spicy, Emmaboda BK/ Mönsterås BK, 446,25p, Uppflyttad
  2. Jenny Nyström, Fohlinans Winter Bear, Nybro BK, 396,75p, Godkänd
  3. Ylwa Petersson, Tipa Hundsport Amazing, Svenska Schäferhundklubben, 394,5p, Godkänd

Spår Högreklass

  1. Anna Brovell, Rapport´s Tia, Kalmar BK, 544,25p, Uppflyttad
  2. Peter Lundgren, Memarkens Stiffa, Kalmar BK, 536p, Uppflyttad
  3. Monica Jönsson, Nerunder Ice Boy, Ronneby BK, 488,5p, Uppflyttad

20230416

Spår Elitklass

  1. Malin Fors -Nilsson, Cafayos Bass-Pass, Kumla BK, 562p, Cert
  2. Sara Eronn, Amirace C´ailo, Sjöbo BK, 501,5p, Godkänd
  3. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle of Izar, Mönsterås BHK, 489,25p, Godkänd

20221113

Spår Appellklass

  1. Ylwa Petersson, Tipa Hundsport Amazing, Svenska Schäferhundklubben, 209,5p Uppflyttad
  2. Marie Olofsson, Black´n Easys Kepi, Tingsryds BK, 198,5p, Godkänd
  3. Tina Hansson, Moonhaven Wredulia Easterwitch, Saxnäs BHK, 164,5p, Godkänd

20221009
Lydnad

Startklass

  1. Helen Halvarsson, Finaborg´s Affection of Love, Kalmar BK, 169p, Uppflyttad
  2. Jan Moberg, Mandalay´s I´m Having a Ball, Nybro BK, 165p, Uppflyttad
  3. Peter Jarvisson, Andvingens Stilfulla Ace, Mönsterås BHK, 156p, Godkänd

Klass 1

  1. Eva Vinrot, Andhämtningens Ösa Ögonfröjd, Nybro BK, 276p, 1:a pris
  2. Ewy Bågfelt, Mountjoy Allusive Amber, Oskarshamns BK, 261,5p 1:a pris
  3. Marinde Demeijer, Minnows Coltsfoot, Kalmar BK, 188,5p, 0:pris

Klass 2

  1. Anette Engdahl, Stjärnglimtens Älda, Växjö BK, 253,5p, 2:a pris
  2. Susanne Gustavsson, Tillyhills Guldtia, Nybro BK, 125p, 0:pris

Klass 3

  1. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK, 267,5p, 1:a pris
  2. Mariann Henriksen, Skallabackens Dumbledore, Oskarshamns BK, 262p, 1:a pris
  3. Martina Fransson, Lyckostigens Kaxiga Kalla, Mönsterås BHK, 253,5p, 2:a pris

20220911

Spår Appellklass

  1. Marinde Demeijer, Minnows Coltsfoot, Kalmar BK, Uppflyttad
  2. Ulrika Adolfsson, Tapto´s Sweet And Spicy, Uppflyttad
  3. Marianne Kärrman, Barvatorp´s Qalle, Nässjö BK, Uppflyttad

20220827 – 20220828
Rallylydnad

Nybörjarklass A

  1. Eva Olausson, Wow Lixom Charm Hill Highlighter, Kalmar BK, 94p Kvalificerande
  2. Signe Nylander, Be´s Aussie Bombus Bohemicus, Kalmar BK, 92p Kvalificerande
  3. Maria Kriivel, Vild Gnistrans Trolla, Torsås BK, 91p, Kvalificerande

Nybörjarklass B

  1. Susanne Persson, Torbjörnahults Sune, Torsås BK, 95p Kvalificerande
  2. Maria Kriivel, Vild Gnistrans Trolla, Torsås BK, 94p, Kvalificerande
  3. Madeleine Evaldsson, Guldjägarens The Memory Remains, Hultsfreds BHK, 88p Kvalificerande

Mästarklass A

  1. Lisa Grönstedt, Ever On Tam, Sölvesborgs BHK, 100p MAX
    1. Emma Kennmark, Jitam´s Atlas, Hultsfreds BHK, 100p MAX
  2. Helen Adolfsson-Rehn Aqua Seer´s Meant To Be A Winner, Karlshamns BK, 98p, Kvalificerande
    2. Hanna Eklundh, Tonedo´s Famous Onyx, Oskarshamns BK, 98p, Kvalificerande

Mästarklass B

  1. Lisa Grönstedt, Eldflammans Triton, Sölvesborgs BHK , 100p MAX
    1. John Rehn, Seaspirit Red Robin, Karlshamns BK, 100p MAX
  2. Lars-Peter Rylander, Caci´s Born To Be Miss Divine, Hultsfreds BHK, 98p, Kvalificerande
    2. Lisa Grönstedt, Ever On Tam, Sölvesborgs BHK, 98p, Kvalificerande
    2. Lena Mellborg Håkansson, Blågul´s Minttu, Torsås BK, 98p, Kvalificerande

Fortsättning A

  1. Marinde Demeijer, Minnows Coltsfoot, Kalmar BK, 99p, Kvalificerande
  2. Lina Holmström, Chess Player Sky Is The Limit, Kalmar BK, 98p, Kvalificerande
    2. Sandra Pettersson, Tillyhills Noll Koll, Torsås BK 98p, Kvalificerande

Fortsättning B

  1. Martina Fransson, Skogsdimmans Little Ferret, Mönsterås BHK, 100p MAX
  2. Sandra Pettersson, Tillyhills Noll Koll, Torsås BK 97p, Kvalificerande
  3. Ulla Wretman, Decorous Blackeyed Bean, Högsby BK, 94p, Kvalificerande

Avancerad A

  1. Helen Halvarsson, Finaborg´s Affection of Love, Kalmar BK, 98p, Kvalificerande
  2. Mats Gunnarsson, Digby Tollers Jack Pyke, Mönsterås BHK, 97p, Kvalificerande
  3. Hannah Lager, Team Sveas Bästa, Njudungs BK, 92p, Kvalificerande

Avancerad B

  1. Hannah Lager, Team Sveas Bästa, Njudungs BK, 97p, Kvalificerande
  2. Annelie Hammarquist, Ruinjo´s Babe, Olofströms BHK, 95p, Kvalificerande
    2. Mats Gunnarsson, Digby Tollers Jack Pyke, Mönsterås BHK, 95p, Kvalificerande

20220717

Nosework 1 TSM

  1. Britt Svensson, Joe´s Rasmus På Luffen, Mönsterås BK, 100p, Diplom
  2. Ann-Marie Ternström, Sjustjärnans Xxvii Eros, Mönsterås BK, 100p, Diplom
  3. Malin Leifsdotter, Broddways Omega Ladymatic, 100p, Diplom

20220606

Lydnad Startklass

  1. Lina Rehnman, Jippikajejs Diva, Kalmar BK, 186,5p Uppflyttningsresultat
  2. Ewa Klase, Sundew´s La Bohême, Mönsterås BHK, 174,5p Uppflyttningsresultat
  3. Milla Dolk, Björkelunds Piggelin, Kalmar BK, 171,5p Uppflyttningsresultat

Klass 1

  1. Ulrica Fredriksson, Sweet Licorice Alya, Mönsterås BHK, 284p, 1:a pris
  2. Martina Fransson, Skogsdimmans Little Ferret, Mönsterås BHK, 264p, 1:a pris
  3. Charlotta Johansson, Sloeberry Bay Choukos Garbhan, Hultsfred BHK, 210,5p, 3:e pris

Klass 2

  1. Stina Thorell, Götängens Neptunus, Oskarshamns BK, 241p, 2:a pris
  2. Alexandra Eriksson, Eventid´s Jewel Of Eden, Ölands BHK, 227p, 2:a pris

Klass 3

  1. Mariann Henriksen, Skallabackens Dumbledore, Oskarshamns BK, 225p, 2:a pris
  2. Kjärstin Hagman Boström, Maråsens Ulma, Kalmar BK, 219,5p, 3:e pris
  3. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK, 216,5p. 3:e pris

20220515

Spår Lägreklass

  1. Ulrika Adolfsson, Rockdove´s The Riddler, Emmaboda BK, 510,75p, Uppflyttad
  2. Sandra Johansson, Haugs Andar Mr Hoffa, Mönsterås BHK, 466,5p, Uppflyttad
  3. Monica Jönsson, Nerunder Ice Boy, Ronneby BK, 422p, Uppflyttad

Spår Högreklass

  1. Lina Holmström, Chessplayer Sky Is The Limit, Kalmar BK, 489,5p, Uppflyttad
  2. Anders Sjöberg, Iaxedex Hyss, Värmdö BK, 466,5p, Godkänd
  3. Ewa Nilzèn, O´Lydia Esmeè, Västerviks BK, 401,5p, Godkänd

20220424

Spår Elitklass

  1. Roland Sjösten, Gränsvallarens Ämica, Ronneby BK, 565,5p, Cert
  2. Tina Ekander, Andhämtningens Volvo på Vinterväg, Nybro BK, 535,5p, Certpoäng
  3. Marianne Ström, Team Avegas Athena, Värnamo BHK, 492p, Godkänd

20211114

Spår Appellklass

  1. Krister Larsson, Rixdivan´s Lexx, Vimmerby BHK, 204,25p, Uppflyttad
  2. Maja Johansson, Östra Greda What A Miracle, Mönsterås BHK, 200,5p, Uppflyttad
  3. Anne-Charlotte Andersson, Superioue´s Electra, Kalmar BK, 199,5p, Uppflyttad

Lydnad 20211003

Startklass

1. Anna Drywa, Hardstyles Fight For The Future, Kalmar BK, 164p, Uppflyttad
2. Mats Gleisner, O´lydia Escot, Torsås BK, 155,5p, Godkänd
3. Monica Emilsson, Spring Fever´s Women In Love, Torsås BK, 138p, Godkänd

Klass 1

  1. Ewy Bågfeldt, Mountjoy Allusive Amber, Oskarshamns BK, 260p, 1:a pris
  2. Charlotta Johansson, Sloeberry Bay Choukas Garbhan, Hultsfred BK, 177p, 0:pris

Klass 2

  1. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BK, 265,5p, 1:a pris
  2. Hanna Scharf, Fyhr´s Sickan, Västerviks BK, 263,5p, 1:a pris
  3. Stina Thorell, Götängens Neptunus, Oskarshamns BK, 244p, 2:a pris

Klass 3

  1. Mariann Henriksson, Skallabackens Dumbledore, Oskarshamns BK, 200,5p, 3:e pris

20210912

Spår Appellklass

  1. Mikael Gustafsson, Mixalex Pax, Höglandets BK, 217,75p, Uppflyttad
  2. Danitsia Kuijper, Minnows Abby, Kalmar BK, 206,5p, Uppflyttad
  3. Helen Kjellander, Voffer´s Saccardo, Nybro BK, 196,5p Uppflyttad

Rallylydnad 20210815
Fortsättning A

  1. Hannah Lager, Team Sveas Bästa, Njudungs BK, 99p
  2. Nina Sjöstrand, Strandkungens Destiny´s Child, Karlskrona BK, 98p
  3. Maj-Britt Berglin Svensson, Kojima´s Obedient Ozzy, Olofström BHK, 97p

Fortsättning B

  1. Rebecca Lönn, Dirty South´s Hurricane Harry, Saxnäs BHK 98p
  2. Hannah Lager, Team Sveas Bästa, Njudungs BK, 97p
  3. Sara Cansund, Whitecoat´s Eleganta Elina, Nybro BK, 94p

Avancerad A

  1. Lars-Peter Rylander, Caci´s Born To Be Miss Divine, Hultsfred BHK, 97p
  2. Majvor Gustafsson, Perdix Gundogs Sordin, Vetlanda BHK, 95p
    2. Lena Mellborg Håkansson, Blågul´s Racing Beer, Torsås BK, 95p

Avancerad B

  1. Heléne Adolfsson- Rehn, Aqua Seers´s Meant To Be A Winner, Karlshamn BK, 100p
  2. Marie Donnergård, One Moment Be Brave, Hultsfred BHK, 99p
    2. Hannah Eklund, Tonedo´s Famous Onyx, Oskarshamn BK, 99p

Rallylydnad 20210814
Nybörjare A

  1. Emma Wirblad, Evallens Chocolate Tiny Tailed Sun, Svenska kelpieklubben, 100p
    1. Martina Fransson, Skogsdimmans Little Ferret, Mönsterås BHK, 100p
  2. Annett Niemi, Kalimera´s Elsa The Princess, Gamleby BK, 97p

Nybörjare B

  1. Emma Wirblad, Evallens Chocolate Tiny Tailed Sun, Svenska kelpieklubben, 100p
  2. Rebecca Lönn, Dirty South´s Hurricane Harry, Saxnäs BHK, 99p
  3. Sandra Pettersson, Tillyhills Noll Koll, Svenska australian shepherdklubben, 98p

Mästare A

  1. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebell OF Izar, Mönsterås BHK, 100p
  2. Susanne Svensson, Hiddens Farms Izabella Nike, Olofströms BK, 99p
  3. Ann Samsioe, Mörkehäll Engla, Skanör-Falsterbo BK, 98p

Mästare B

  1. Sascha Ingvarsson, Diesel, Forserum BK, 100p
  2. Gun Zimmer, Merrymac Fame And Fortune, Höganäs BHK, 99p
  3. Lisa Grönstedt, Ever On Tam, Karlshamns BK, 98p

20201018

Spår Appellklass

  1. Ulrika Adolfsson, Rockdove´s The Riddler, Mönsterås BHK, 223,5p, Uppflyttad
  2. Martina Fransson, Skogsdimmans Little Ferret, Mönsterås BHK, 210,5p, Uppflyttad
  3. Helene Petersson, Space Djennie, Kalmar BK, 171,5p, Godkänd

20201004 Lydnad
Startklass

  1. Linda Fridell, Maibe Tails Dallas, Vimmerby BK, 176,5p, Uppflyttningsresultat
  2. Ylva Hävermark, Tapto´s Quite A Bonus, Mönsterås BHK, 164,p Uppflyttningsrssultat
  3. Lotta Larsson, Rostaggens Mirakel, Svenska kelpieklubben, 156,5p, Godkänd

Klass 1

  1. Anna Drywa, Blackneck´s C´vissla, Kalmar BK, 264p, 1:a pris
  2. Ann-Sofie Lindgren, Vickulas Zeta, Kumla BK, 262p, 1:a pris
  3. Ulrica Fredriksson, Sweet Licorice Alya, Mönsterås BHK, 253,5p, 2:a pris

Klass 2

  1. Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK, 231,5p, 2:a pris
  2. Malin Jansson, Leagården´s Blank And Tan Kix, Svenska kelpieklubben, 216p, 3:e pris
  3. Martina Fransson, Lyckostigens Kaxiga Kalla, Mönsterås BHK, 171p, 0:pris

Klass 3

  1. Ylva Hävermark, Türingen´s Argus, Mönsterås BHK, 264p, 1:a pris
  2. Kjärtsin Hagman Boström, Maråsens Ulma, Kalmar BK, 239,5p, 2:a pris
  3. Eva Persson, Dante V. Eriksson, Lesseboortens BK, 216,5p, 3:e pris

20200913

Spår Appellklass

  1. Anita Lööf, Ippika´sGrand Marnier Rouge, Västerviks BK, 179p, Uppflyttad
  2. Hanna Karlsson, Wayosi Faolan Faegan Kawanda, Kalmar BK, 176,5p, Uppflyttad
  3. Ylwa Petersson, Que Sera Sera Valkyria, Svenska schäferhundklubben, 140p, Godkänd 

20200816 Rallylydnad
Nybörjare A

  1. Jessica Almrot, Andhämtningens Åska Åkervinda, SSRK Småland, 100p
  2. Helene Adolfsson- Rehn, Aqua Seer´s Meant To Be A Winner, Karlshamns BK, 99p
    2. Sanna Östangård, Mironik´s Ullus, Åseda-Lenhovda BHL, 99p

Nybörjare B

  1. Jessica Almrot, Andhämtningens Åska Åkervinda, SSRK Småland, 99p
  2. Marie Lindström, Lönnebergas Jukebox hero, Oskarshamns BK, 97p
  3. Isabelle Fjällrot, Kaylee, Svenska Hundfreestyleklubben, 96p

Mästare A

  1. Lena Mellborg Håkansson, Blågul´s Minttu, Torsås BK, 99p
  2. Sascha Ingvarsson, Diesel, Forserums BK, 98p
  3. Madeleine Sjöö, Tristan, Växjö BK, 96p

Mästare B

  1. Sascha Ingvarsson, Diesel, Forserums BK, 98p
    1.Martina Fransson, Aktiviva´s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK, 98p, 
    3. Liselotte Malmvärn, Evros British Black Bliss, Njudungs BK, 96p

20191020

Spår Apellklass

  1. Sara Blomqvist, Major Av Centaurus, Mönsterås BHK, 203,5p, Uppflyttad
  2. Peter Jarvisson, Andvingens Stilfulla Ace, Mönsterås BHK, 177,5p, Uppflyttad
  3. Sofia Ekelund, Djuparps Golden Jacques, Kalmar BK, 113,5p, Ej godkänd

20191006 Lydnad
Startklass

  1. Ulrica Fredriksson, Sweet Licorice Alya, Mönsterås BHK, 178p, Uppflyttningsresultat
  2. Alma Sandvall, Kleza´s take My Breathe Away, Oskarshamns BK, 176p, Uppflyttningsresultat
  3. Moa Gunnebrant, Smulan, Oskarshamns BK, 162,5p, Uppflyttningsresultat

Klass 2

  1. Stina Thorell, Götängens Neptunus, Oskarshamns BK, 234,5p, 2:a pris
    1. Malin Jansson, Leagården´s Black And Tan Kix, LesseboortensBK, 234,5p, 2:a pris
    3. Emma Wirblad, Evallens Chocolate Tiny Tailed Sun, Svenska kelpieklubben, 234p, 2:a pris

Klass 3

  1. Ylva Hävermark, Türingens Argus, Mönsterås BK, 246,5p. 2:a pris
  2. Helene Håkansson, Happy Birdhunter´s Coxs Ibex, kalmar BK, 241p, 2:a pris

20190908

Spår Appellklass

  1. Ulrica Fredriksson, Sweet Licorice Alya, Mönsterås BHK, 225,5p, Uppflyttad
  2. Lisa Erlandsson, Owinn´s Bailey, Kalmar BK, 196p, Uppflyttad
  3. Ewy Bågfeldt, Mountjoy Allusive Amber, Oskarshamns BK, 176,25p, Uppflyttad

20190901 Rallylydnad
Fortsättning A

  1. Christin Birgersson, Caper Cailie´s Bliss, Torsås BK, 100p
  2. Jenny Holberg, Tasshof´s Hot CHili Pepper, kalmar BK, 91p
  3. Mats Gunnarsson, Digby Tollers Jack Pyke, Mönsterås BK, 84p

Fortsättning B

  1. Christin Birgersson, Caper Cailie´s Bliss, Torsås BK, 99p
  2. Mia Liljeström, Excellentgold Ginny Ewasley, Kalmar BK, 93p
  3. Katarina Harnelid, Sunnangårdens Hanna, Emådalens BHK, 88p

Avancerad A

  1. Christina Roth, Yrillos Birger, Saxnäs BHK, 98p
    1.Madeleine Sjöö, Tristan, Växjö BK, 98p
    3. Annelie Rudolfsson, Jessie, Kalmar BK, 95p

Avancerad B

  1. Anja Wideqvist, Dewhopps Irma, Svenska australian shepherdklubben, 95p
  2. Moa Gunnebrant, Smulan, Oskarshamns BK, 87p
  3. Christina Roth, Yrillos Birger, Saxnäs BHK, 86p

20190831 Rallylydnad
Nybörjare A

  1. Charlotte Karlsson, Mazima´s Krösa-Maja, Mönsterås BK, 96p
  2. Anna Holgersson, Wow Lixom Walk Of Fame, kalmar BK, 90p
  3. Madeleine Kumpula, Flashtins Seek And Destroy, Kalmar BK, 87p
    3. Lisa Merbom, Eyes On Jumpin Jack Flash, Växjö BK, 87p

Nybörjare B

  1. Jessica Holmström, Candygolds Could It Be Mgic, Åtvidabergs Hundklubb, 98p
  2. Lisa Merbom, Eyes On Jumpin Jack Flash, Växjö BK, 89p
    2. Madeleine Kumpula, Tirawa´s Pulp Fiction, Kalmar BK, 89p

Mästare A

  1. Hannah Eklund, Tonedo´s Amazing Rocker, Oskarshamns BK, 95p
  2. Jenny Nyström, Allra Käraste Ville, Kalmar BK, 94p
  3. Ulrika Sävmark, Sibel, Kalmar BK, 93p

Mästare B

  1. Jenny Nyström, Allra Käraste Ville, Kalmar BK, 98p
  2. Ulrika Sävmark, Bambam, Kalmar BK, 95p
  3. Camilla Karlsson, Nostryffelns Karmelo, Saxnäs BK, 94p

20190602 Lydnad
Startklass

  1. Anette Johansson, Fågelsjöns Schack, Njudungs BK, 174,5p Uppflyttningsresultat
  2. Eva Olausson, Wow Lixoms Charm Hill Highlighter, Kalmar BK, 162,5p, Uppflyttningsresultat
  3. Ulrica Fredriksson, Sweet Licorice Alya, Mönsterås BK, 159p, Godkänd

Klass 1

  1. Helle Jansson, Skogsvallarens Theo, Oskarshamns BK, 245,5p, 2:a pris
  2. Mariann Henriksen, Skallabackens Dumbledore, Oskarshamns BK, 235,5p, 2:a pris
  3. Kjärstin Hagman Boström, Maråsens Ulma, Kalmar BK, 235p, 2:a pris

20190519
Spår lägre klass

  1. Martina Fransson, Lyckostigens Kaxiga Kalla, Mönsterås BK, 461p, Uppflyttad
  2. Hans Fenrström, Demonen´s Martini, Mönsterås BK, 399p, Godkänd

Spår högre klass

  1. Arne Sahlin, Krafts Dixie, Kristianstads BK, 553,75p, Uppflyttad
  2. Kjärstin Hagström Boström, Maråsens Ulma, Kalmar BK, 487,75p, Uppflyttad
  3. Marie Palmgren, Seamist Selebrity, Nässjö BK, 408,25p, Godkänd

20181021

Spår Appellklass

  1. Ewa Klase, Sundew’s La BohÂme, Mönsterås BHK, 186 p Uppflyttad
  2. Susanne Funesjö, Peak’nstuff Flashlight, Mönsterås BHK, 154,5 p Godkänd
  3. Kenneth Niklasson, Chattering’s Hero The Great, Ölands BHK, 125p Ej godkänd

20181007 Lydnad
Startklass

  1. Kim Skoglund, Blackneck’s  C kämpa, Ronneby BK, 154,5 p Godkänd
  2. Ronja Bäckström, Kämparglöds Cobra, Svenska Rottweilerklubben, 151 p Godkänd
  3. Ylwa Petersson, Que Sera Sera Sahara Hotnights, Svenska schäferhundklubben, 140 p Godkänd

klass 1

  1. Martina Fransson, Lyckostigens Kaxiga Kalla, Mönsterås BHK, 273 p 1:a pris
  2. Jimmy Anemyr, Strandkungens Hoppsan, Saxnäs BHK, 216,5 p 3:e pris
  3. Sofi Eliasson, Auchroisk, Saxnäs BHK, 198 p, 3:e pris

Klass 2

  1. Johanna Gustavsson, Sjövallarens Flink, Nybro BK, 199,5 p 3:e pris
  2. Birgitta Neumann, Håll fast Safir, Nybro BK, 195,5 p 3:e pris

Klass 3

  1. Martina Fransson, Korpklons Fennek, Mönsterås BHK, 272 p 1:a pris
  2. Linda Kjellin, Happy Birdhunter’s Dots Royal Gala, Ölands BHK, 232,5 p 2:a pris

20180908

Appellklass spår

  1. Ann-Charlott Karlsson, Rob, Nybro BK. 228,5 p Uppflyttad
  2. Jenny Nyström, Allra Käraste Ville, Kalmar BK, 226,75 p, Uppflyttad
  3. Martina Fransson, Aktiviva’s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK,225,25 p Uppflyttad

20180819 Rallylydnad
Fortsättning A

  1. Martina Fransson, Aktiviva’s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK, 99 p
  2. Margita Karlsson, Torbjörnahults Måns, Torsås BK, 95 p.  &  Jessica Holmström, Tjustpärlans Beauty In Skylight, Åtvidabergs HK,  95 p.

Fortsättning B

  1. Martina Fransson, Aktiviva’s Bluebelle Of Izar, Mönsterås BHK, 95 p
  2. Jessica Holmström, Tjustpärlans Beauty In Skylight, Åtvidabergs HK, 91 p
  3. Peter Jarvisson, Sigge, Mönsterås BHK, 88 p

Avancerad A

  1. Rebecka Lönn, Wunderbaums Jackhammer, Kalmar BK, 97 p
  2. Jessica Holmström, Tjustpärlans Night Surprice, Åtvidabegs HK, 95 p
  3. Jessica Almrot, Lea, Växjö BK, 93 p

Avancerad B

  1. Robyn Åhlin, Sobelkustens A Sky Full Of Stars, Klinteortens HU, 94 p  Eila Boye, Hyltebäckens Isac, Växjö BK, 94 p
    3. Jessica Almrot, Lea, Växjö BK, 91 p

20180818 Rallylydnad
Nybörjare A

  1. Susanne Rydqvist, Decorous Vintage Viper, Saxnäs BK . 99 p
  2. Manuela Kohnert, Diza Xenium, Tyskland 97 p
  3. Sofie UppmanBruce, Ekkällans Cheek To Cheek, Linköpings BK 95 p  Eva Eklundh, Stenbury Black CrieffOskarshamns BK, 95 p

Nybörjare B

  1. Manuela Kohnert, Diza Xenium, Tyskland, 99 p
  2. Sofie UppmanBruce, Ekkällans Cheek To Check, Linköpings BK, 96 p
  3. Monica Olsson, Lisjös GretchenVimmerby BHK, 94 p  &  Agneta A. Olofsson, Willmera’s Magic design, Nybro BK, 94 p

Mästare A

  1. Hanna Nilsson, Blågul’s Limoncello, SBKs Halmstadsavd. 97 p
  2. Ulrika Sävmark, Bambam, Kalmar BK, 95 p  Ulrika Sävmark, Sibel, Kalmar BK 95 p

Mästare B

  1. Ulrika Sävmark, Sibel, Kalmar BK, 100 p
  2. Hanna Nilsson, Blågul’s Limoncello SBKs Halmstadsavd, 99 p  &
    Annelie Hammarqvist, Loppan, Olofströms BHK 99 p

20180603 Lydnad
Startklass

  1. Märta Johansson, Östra Greda Luxery Lynx, Mönsterås BHK, 142 p, Godkänd
  2. Ewa Klase, Sundew’s La BohÂme, Mönsterås BHK, 137,5 p, Godkänd
  3. Britt Svensson, Joe’s Rasmus På Luffen, Mönsterås BHK, 122 p, Godkänd

Klass 1

  1. Kjärstin Hagman Boström, Maråsens Ulma, Kalmar BK, 283 p,  1:a pris
  2. Helle Jansson, Skogvallarens Theo, Oskarshamns BK, 271,5 p, 1:a pris
  3. Ann-Charlott Karlsson, Rob, Kalmar BK , 251 p, 2:a pris

Klass 2

  1. Alexandra Eriksson, Eventide’s Columbine, Ölands BHK, 211 p, 3:e pris
  2. Sandra Modell, Dimhöjdens Texas Af Barney, Växjö BK, 192 p, 3:e pris
  3. Carina Persson, Östra Greda Valentino, Karlskoga BHK, 149,5 p, 0-pris

Klass 3

  1. Amanda Thelander, Emenems Oui Ma’belle, Sjöbo BK, 266,5 p, 1:apris
  2. Martina Fransson, Korpklons Fennek, Mönsterås BHK, 230 p, 2:a pris
  3. Ylva Hävermark, Türingen’s Argus, Mönsterås BHK, 226 p, 2:a pris

2018-05-20

Lägre klass spår

  1. Thorbjörn Rosengren, Ulvehiets Cisco Västerviks BK 505,25 p Uppflyttad
  2. Nina Lilja, Verbascum Nigrum Carex Saxnäs BK 384,75 Godkänd
  3. Martin Pettersson, Hedeforsens Ceke Ronneby BK 363,25 Godkänd

2018-05-20

Högre klass spår

  1. Anna Hullman, Voffer’s Kung King Kong Kalmar BK 474,25 p Godkänd
  2. Emma Carlsson, Vickulas Wissla Mönsterås BHK 459,5 p Godkänd
  3. Anette Ljungner, Memarkens  Midaz Kalmar BK 360,5 p Godkänd

2018-04-29

Elitspår

  1. Ann-Sofie Pettersson, Tillyhills Flogging Molly Rödeby BHK 525,75 p Cert
  2. Ylva Hävermark, Türingen’s Argus Mönsterås BHK 522,75 p godkänd
  3. Anna Brovell, Rapport’s Bita Kalmar BK 514 p godkänd

22 Oktober 2017

Appellspår

  1. Kerstin Eriksson med Andvingens Härliga Hedda, Mönsterås BHK 222 p. Uppflyttad
  2. Sara Blomqvist med Chess Player Twist’n Shout, Mönsterås BHK 194,5 p. Uppflyttad
  3. Hans Fernström med Demonen’s Martini, Mönsterås BHK 158,50 p. Godkänd
  4. Berry Bergman med Just Ask Fax O’shea, Kalmar BK 150,50 p. Godkänd
  5. Ewa Klase med Sundew’s La BohÅme, Mönsterås BHK 140 p. Godkänd
  6. Carina Gottfridsson med Space Dior, Mönsterås BHK 135,25 p. Godkänd
  7. Emelie Lund med Rössbo Övra Buck, Kalmar BK 159 p. Ej godkänd
  8. Anne-Marie Linderö med Lapprott’s Algott, Kalmar BK 71 p. Ej godkänd

Stefan Larsson med Romashka’s Dobrina-Dee Mönsterås BHK, Bryter

Ellinore Hedman med Major Av Centaurus, Mönsterås BHK, Bryter


10 September 2017

Appellspår

  1. Agneta Ring med Kaos, Kalmar BK  210 p. Uppflyttad
  2. Janne Toll med Roslagens Mirakel, Ölands BHK 166 p. Godkänd
  3. Lotta Johansson med Qwinn’s Delphi, Kalmar BK 107 p. Ej godkänd
  4. Lisa Erlandsson med Qwinn’s Bailey, Kalmar BK  79,25 p. Ej godkänd
  5. Hans Fernström med Demonens Martini , Mönsterås BHK 70,5 p. Ej godkänd
  6. Carina Gottfridsson med Qwinn’s Berex, Mönsterås BHK 38 p. Ej godkänd

4 juni 2017 Lydnad
Startklass

  1. Julia Viktorsson med Chili, Växjö BK, 179 p. Uppflyttad
  2. Sascha Ingvarsson med Diesel, Emådalens BHK, 167 p. Uppflyttad
  3. Tina Ekander med Andhämtningens Volvo På Vinterväg, Nybro BK, 162 p. Uppflyttad
  4. Kjärstin Hagman Boström med Maråsens Ulma, Kalmar BK, 159,5 p. Godkänd
  5. Peter Jarvisson med Sigge, Mönsterås BHK, 158,5 p. Godkänd
  6. Annette Lilja med Farickos Prost, Kalmar BK, 158 p. Godkänd
  7. Märta Johansson med Östra Gredas Luxery Lynx, Mönsterås BHK, 151 p. Godkänd
    Ewa Klase med Sundew’s La BohÅme, Mönsterås BHK, 151 p. Godkänd
  8.  
  9. Britt Svensson med Joe’s Rasmus På Luffen, Mönsterås BHK, 147,5 p. Godkänd
  10. Zandra Conradsson med Tokabo’s Qwen, Saxnäs BHK, 140 p. Godkänd
  11. Astrid Steen med Grumium Frost, Kalmar BK, 136 p. Godkänd
  12. Emma Sjöwall med Grindsjön’s Baron, Mönsterås BHK, 134 p. Godkänd
  13. Märta Johansson (Mats Edström) med Only For You Emil i Lönneberga, Mönsterås BHK, 127,5 p. Godkänd
  14. Louise Hellgren med South Streem’s Devine Butterfly, Mönsterås BHK, 121,5 p. Godkänd
  15. Anette Ringdahl med Vassvikens Somebody To Love, Nybro BK, 114 p. ej godkänd
  16. Åsa Stumpf med Dinuwine Ex-Quisite, Nybro BK, 107 p. ej godkänd
  17. Monica Emilsson med Zigge, Torsås BK, 106 p. ej godkänd
  18. Hans Fernström med Demonen’s Martini, Mönsterås BHK, 94 p. ej godkänd
  19. Anna Strandman med O’sofinas Ruter Dam, Nybro BK, 57 p. ej godkänd

4 juni 2017
Klass 1

  1. Eva Hansson med Rottrobis Yllen, Mönsterås BHK, 239,5 p. 2:a pris
  2. Nina Lilja med Verbascum Nigrum Carex, Saxnäs BHK, 226,5 p. 2:a pris
  3. Jenny Nyström med Allra Käraste Ville, Kalmar BK, 214,5 p. 3:e pris


21 maj 2017

Lägre klass spår

  1. Britt Svensson med Loe’s Rasmus På Luffen, Mönsterås BHK, 483,75 p. Uppflyttad
  2. Ellinore Hedman med Obaz Freja, Mönsterås BHK, 452 p. Uppflyttad
  3. Carina Johansson med Torneryds Fay, Karlskrona BK, 420 p. Uppflyttad
  4. Monica Fransson med Mandylike’s Woodsman, Emmaboda BK, 463 p. Godkänd

Fota: Lena Hemmingsson

21 maj 2017

Högre klass spår

  1. Matti Kumpula med Karlsson Av Centaurus, Kalmar BK, 531,5 p. Uppflyttad
  2. Jannika Fransson med Japp Av Centaurus, Kalmar BK, 485,75 p. Uppflyttad
  3. Anna Hullmann med Voffer’s Kung King Kong, Saxnäs BHK, 424,75 p. Godkänd

Foto: Lena Hemmingsson


18 maj, Märkestagning

Brons
Hans Fernström med Tine
Jan-Ulf Karlsson med Minna
Sara Blomqvist med Twist
Ewa Klase med Nikkie
Märta Johansson med Lyx

Silver
Carina Gottfridsson med Rex
Lotta Berg med Max
Mats Edström/Märta Johansson med Exx
Kerstin Eriksson med Hedda

Guld
Stefan Larsson med Dobrina


30 april
Spår Elit

  1. Ewa Kroona med Somollis Saga, Njudungs BK, 551,5 p. Cert
  2. Malin Flodman med Utterlyan’s Wazabi, Tyresö BK, 546 p. Cert
  3. Krister Larsson med Wixx Z Jirkova Dvora, Vimmerby BHK, 536,25 p. Certpoäng
  4. Torbjörn Rosengren med Gorms Lukas, Västerviks BK, 532 p. Godkänd
  5. Ylva Hävermark med Türingen’s Argus, Mönsterås BHK, 516,5 p. Godkänd
  6. Pia Brygård med Ci Pro Bono Av Nangijala, Danderyd-Täby BK, 499,75 p. Godkänd
  7. Anna Brovell med Rapport’s Bita, Kalmar BK, 476 p. Godkänd

Foto: Lena Hemmingsson