Resultat på klubben

4 juni Lydnad startklass

  1. Julia Viktorsson med Chili, Växjö BK, 179 p. Uppflyttad
  2. Sascha Ingvarsson med Diesel, Emådalens BHK, 167 p. Uppflyttad
  3. Tina Ekander med Andhämtningens Volvo På Vinterväg, Nybro BK, 162 p. Uppflyttad
  4. Kjärstin Hagman Boström med Maråsens Ulma, Kalmar BK, 159,5 p. Godkänd
  5. Peter Jarvisson med Sigge, Mönsterås BHK, 158,5 p. Godkänd
  6. Annette Lilja med Farickos Prost, Kalmar BK, 158 p. Godkänd
  7. Märta Johansson med Östra Gredas Luxery Lynx, Mönsterås BHK, 151 p. Godkänd
    Ewa Klase med Sundew’s La BohÅme, Mönsterås BHK, 151 p. Godkänd
  8. Britt Svensson med Joe’s Rasmus På Luffen, Mönsterås BHK, 147,5 p. Godkänd
  9. Zandra Conradsson med Tokabo’s Qwen, Saxnäs BHK, 140 p. Godkänd
  10. Astrid Steen med Grumium Frost, Kalmar BK, 136 p. Godkänd
  11. Emma Sjöwall med Grindsjön’s Baron, Mönsterås BHK, 134 p. Godkänd
  12. Märta Johansson (Mats Edström) med Only For You Emil i Lönneberga, Mönsterås BHK, 127,5 p. Godkänd
  13. Louise Hellgren med South Streem’s Devine Butterfly, Mönsterås BHK, 121,5 p. Godkänd
  14. Anette Ringdahl med Vassvikens Somebody To Love, Nybro BK, 114 p. ej godkänd
  15. Åsa Stumpf med Dinuwine Ex-Quisite, Nybro BK, 107 p. ej godkänd
  16. Monica Emilsson med Zigge, Torsås BK, 106 p. ej godkänd
  17. Hans Fernström med Demonen’s Martini, Mönsterås BHK, 94 p. ej godkänd
  18. Anna Strandman med O’sofinas Ruter Dam, Nybro BK, 57 p. ej godkänd

 

 

 

 

 

 

 

4 juni Lydnad klass 1

  1. Eva Hansson med Rottrobis Yllen, Mönsterås BHK, 239,5 p. 2:a pris
  2. Nina Lilja med Verbascum Nigrum Carex, Saxnäs BHK, 226,5 p. 2:a pris
  3. Jenny Nyström med Allra Käraste Ville, Kalmar BK, 214,5 p. 3:e pris

 

 

 

 

 

 

 

21 maj, Lägre klass spår

  1. Britt Svensson med Loe’s Rasmus På Luffen, Mönsterås BHK, 483,75 p. Uppflyttad
  2. Ellinore Hedman med Obaz Freja, Mönsterås BHK, 452 p. Uppflyttad
  3. Carina Johansson med Torneryds Fay, Karlskrona BK, 420 p. Uppflyttad
  4. Monica Fransson med Mandylike’s Woodsman, Emmaboda BK, 463 p. Godkänd

Fota: Lena Hemmingsson

 

 

 

 

 

 

 

 

21 maj, Högre klass spår

  1. Matti Kumpula med Karlsson Av Centaurus, Kalmar BK, 531,5 p. Uppflyttad
  2. Jannika Fransson med Japp Av Centaurus, Kalmar BK, 485,75 p. Uppflyttad
  3. Anna Hullmann med Voffer’s Kung King Kong, Saxnäs BHK, 424,75 p. Godkänd

Foto: Lena Hemmingsson

 

 

 

 

 

 

 

18 maj, Märkestagning

Brons
Hans Fernström med Tine
Jan-Ulf Karlsson med Minna
Sara Blomqvist med Twist
Ewa Klase med Nikkie
Märta Johansson med Lyx

Silver
Carina Gottfridsson med Rex
Lotta Berg med Max
Mats Edström/Märta Johansson med Exx
Kerstin Eriksson med Hedda

Guld
Stefan Larsson med Dobrina

30 april, Spår Elit

  1. Ewa Kroona med Somollis Saga, Njudungs BK, 551,5 p. Cert
  2. Malin Flodman med Utterlyan’s Wazabi, Tyresö BK, 546 p. Cert
  3. Krister Larsson med Wixx Z Jirkova Dvora, Vimmerby BHK, 536,25 p. Certpoäng
  4. Torbjörn Rosengren med Gorms Lukas, Västerviks BK, 532 p. Godkänd
  5. Ylva Hävermark med Türingen’s Argus, Mönsterås BHK, 516,5 p. Godkänd
  6. Pia Brygård med Ci Pro Bono Av Nangijala, Danderyd-Täby BK, 499,75 p. Godkänd
  7. Anna Brovell med Rapport’s Bita, Kalmar BK, 476 p. Godkänd

Foto: Lena Hemmingsson